top of page
  • אלכס שילמן

'Payoff' by Dan Ariely

דן אריאלי מכה שוב. הכוכב הבלתי מעורער של הכלכלה ההתנהגותית מנפק תכנים בקצב מעורר השתאות, בעודו מצליח לשמור על רמת עניין ואיכות מרשימים ביותר. הספר האחרון יוצא בהוצאת טד – בינתיים באנגלית בלבד – והוא המשך ישיר של הרצאתו המעולה (חמש מיליון צפיות). בשניהם אריאלי בוחן את העקרונות הבסיסיים שמעצבים את המוטיבציה שלנו וכתוצאה מכך את עולם העבודה והתעסוקה.ספרי טד הם המשך טבעי של הרעיון שעומד בבסיס ההרצאות שהפכו להיות תופעה תרבותית של ממש, הגשה של רעיונות גדולים בשפה פופולרית ובמינימום זמן. כל ספר נועד להיות קצר וקליל דיו כדי שיהיה אפשר לבלוע אותו בקריאה אחת קצרה, ומאידך מעמיק מספיק כדי לסקור לעומק תחום ידע ממוקד. זו כמובן משימה לא קלה, ובמקרה דנן רוחב היריעה הוקרב לטובת קיצור אלגנטי של כמה מהכוחות המרכזיים שנחקרו בשנים האחרונות, בקיצור, אומנם חיפוש מתחת לפנס אבל מסוגנן היטב.


בצורה אופיינית לו, אריאלי בוחר להתחיל דווקא ממה שפוגע לנו במוטיבציה, רמז – חוסר הכרה במאמצים שהושקעו – שלא במפתיע התשלום תמורת העבודה כלל איננו בראש סדר העדיפויות שלנו כשמדובר בשביעות רצון ומוטיבציה להמשיך ולהשקיע מאמצים. כשאין הכרה באיכות העבודה שום תשלום לא יציל את המוטיבציה, ועובד מעולה עלול להפוך לעובד מתוסכל שפוזל החוצה.


מי שמכיר את עבודתו של אריאלי או לחילופין קרא את ספריו הקודמים יתחבר מיד לסגנון, אך לא ימצא הרבה מידע חדש בספרון הקצר, אולי מלבד הפוקוס הבלעדי על מוטיבציה, ובפרט מוטיבציה במקום העבודה. אריאלי מותח קווים בין ניסוייו המפורסמים לבין סיפורים אמתיים מעולם התעסוקה המודרני ומצביע על המסקנות המתבקשות מהדמיון ביניהם. כך חוסר המוכנות של סטודנטים להמשיך להרכיב צעצועים שמפורקים על ידי הנסיין מול עיניהם, מאירים באור חדש את תסכולם של עובדי הייטק שהפרויקט עליו עבדו במשך שנתיים נגנז ומעולם לא הושק – כאמור, מסתבר כי מעבר לתגמול הכלכלי אנחנו זקוקים להכרה במאמץ שנעשה ולתחושת יצירה. ניסוי אחר שבו סטודנטים העריכו את שווי יצירות קיפולי הנייר [אוריגאמי] פרי עבודתם על פי המאמצים שהשקיעו בהן ולא על פי יופיין או איכותן, מלמד מדוע איקאה מצליחה כל כך עם רהיטי – עשה זאת בעצמך – שלה.


אז החלטתם להתחיל דיאטה חדשה אחרי החגים, או לפתוח חסכון חדש לקראת סיום התיכון של הילדים, או להיפטר מההרגל הרע של צריכת מזון מהיר בשעות מפתיעות, אז החלטתם. בפועל לא רק שההחלטות שלנו לא מיתרגמות לפעולה אלא פעמים רבות אף מחמירות את המצב בכך שהן מנקות את המצפון שלנו בלי שיווצר שינוי של ממש. הבנה טובה של הדרך בה עובדת המוטיבציה, ואף יותר מכך – מה שומט את הקרקע מתחת למוכנות שלנו להתאמץ, חיונית למימוש החלטות.


לסיכום זוהי הצצה קלילה ומסקרנת לעולם התוכן המורכב של המוטיבציה האנושית, מפיו של אחד האנשים הכי מרתקים ומעניינים בתחום. אין כאן חידוש ספרותי או רעיוני, אבל במאבק התמידי שלנו לקבל החלטות נכונות ולעודד מוטיבציות חיוביות בלי לפגוע באיכות העבודה ובסיפוק הימנה, קולו של דן אריאלי מספק מגוון עצות תובנות ופורמטים לקפל שרוולים ולהתחיל לעבוד. כבר היום.


קריאה נעימה!

bottom of page