top of page
  • אלכס שילמן

על רפואה והונאה, טפו טפו טפו


ג׳ורג׳ וושינגטון, נשיא ארה"ב הראשון ומי שנחשב לאבי האומה האמריקאית, שרד באורח פלא את מלחמת העצמאות הקשה ויכול היה להותיר את רישומו על דפי ההיסטוריה עוד לאורך זמן, אלמלא טיפלו בו רופאיו. הרופאים האישיים שלו אומנם אבחנו נכונה את הדלקת ממנה הוא סבל, אבל הטיפול אותו הם בחרו להעניק לא הותיר לו סיכוי. במהלך השעות האחרונות לחייו בדצמבר 1799, וושינגטון עבר לא פחות מ-5 הקזות דם, שרוקנו מגופו הטמיר מחצית מהדם, והוא נפטר בטרם עת כשידיו שלובות על חזהו. לרוע מזלו של ג׳ורג׳ וושינגטון הרפואה בזמנו הייתה אוסף אקלקטי של אמונות קדומות, שמועות וטיפולים מאולתרים.

את התפתחותה של הרפואה המודרנית אנו חבים להמצאה פשוטה, הניסוי הקליני המבוקר. רופא סקוטי צעיר בשם ג׳יימס לינד חפש דרך להתמודד עם האויב הגדול ביותר של המלחים בתקופתו, מחלת הצפדינה, שניים מכל שלושה מלחים מתו בגלל המחלה, הרבה יותר מאלו שנהרגו בקרב. הוא חילק את המלחים שגילו סימני מחלה לקבוצות והקפיד על דיאטה שונה לכל אחת מהקבוצות, במהרה המלחים שניזונו מתפוזים גילו סימני התאוששות, והרפואה המודרנית נולדה. הקזת הדם שרדה עוד זמן מה אך עשר שנים לאחר מותו של וושינגטון גם היא נבדקה בניסוי מבוקר ונמצאה חסרת תועלת ומזיקה ומעמדה החל לדעוך. עד ימנו אנו ניסויים קליניים מבוקרים מבטיחים כי רק תרופות בעלות השפעה אמתית ומוכחת יגיעו למדפי בתי המרקחת.

אבל ישנה משפחה שלמה של טיפולים שאינם כפופים לאישורים ואינם עומדים בסטנדרטים המחמירים של הניסוי הקליני המבוקר, עד כמה יעילים טיפולים אלה ? זוהי שאלה כבדת משקל נוכח המקום המרכזי שתופסת הרפואה האלטרנטיבית בעולם המערבי, במקרים רבים היא מקבלת גיבוי ממסדי, והמטפלים האלטרנטיביים מטפחים תדמית יוקרתית וניו-אייג׳ית של המקצוע. ההוצאה העולמית על רפואה אלטרנטיבית מוערכת בסכום הדמיוני של כ-40 מיליארד לירות שטרלינג, רק בארה״ב לבדה אחד מכל שלושה אזרחים נעזר בטיפולים אלטרנטיביים.

למרות שהמטרה המוצהרת של שני הכותבים היא לכתוב מדריך בלתי משוחד למה עובד ומה לא, למעשה הספר פורס זווית רחבה בהרבה, המחברים לא חורצים גורל מיוזמתם על שום טיפול אלא מקדישים פרק שלם להסבר המתודה המדעית ומדוע היא הדרך הכי טובה הידוע לנו היום לקבוע מה עובד ומה לא, ורק אחר כך סוקרים את אלפי המקרים שנעשו על הטיפולים האלטרנטיביים השונים ומניחים לקורא להסיק את המסקנות.

ארבעה פרקים מוקדשים לבחינה מעמיקה במיוחד של דיקור סיני, כירופרקטיקה, רפואת צמחים, והומאופתיה. מתוך ארבעת אלה רק רפואת צמחים יוצאת בכבוד מהבדיקה וגם זה רק לאוסף מצומצם ביותר של תופעות. כל השאר מציגים ערבוב מלהיב של מיתוסים, שרלטנים, דעות קדומות, אפקטים פסיכולוגיים [פלסבו] והרבה מאוד כסף. במילים אחרות לו היו הטיפולים האלטרנטיביים כפופים לאותן הבדיקות שגופי הרישוי מטילים על תרופות קונבנציונאליות, אף אחד מבין הטיפולים לא היה מקבל רישיון לשימוש ! אף לא אחד.

התמונה הרחבה אף חמורה מכך, שכן צרכני רפואה אלטרנטיבית רבים מזניחים את הטיפול הקונבנציונלי שיכול היה להציל את חייהם, ולטיפול האלטרנטיביים ישנם תופעות לוואי מסוכנות שלפעמים אף נגמרות במוות מיותר. וכאשר משווים את השפעתם של מרבית הטיפולים לטיפול דמה פשוט נהיה ברור שיש להימנע ככל הניתן מהתחום אשר טומן בחובו הוצאות מיותרות וסכנה לבריאות. זהו ספר חשוב מאוד, שגם אם לא תסכימו אם הממצאים שלו, פשוט בלתי אפשרי להתעלם מהם. או כפי שהגדיר זאת הדיילי מייל הבריטי, "מדריך מובהק – גם אם מעורר מחלוקת – למה שעובד ומה שלא עובד"

קריאה נעימה!


bottom of page