top of page
  • אלכס שילמן

על גרביים ומשמעות החיים


כל מי שחיפש חניה באזור עירוני צפוף [מישהו אמר תל-אביב?] מכיר את הדילמה הקיומית – האם להמתין בסבלנות סמוך ליעד בתקווה שמישהו יפנה את מקומו, או שמא עדיף להסתובב עם האוטו במעגלים ולצוד חניה מזדמנת? ובכן, התשובה על פי דן אריאלי נמצאת בשדה התעופה. שדות תעופה הם כנראה המבנים השנואים בכדור הארץ. ביקור בהם כמעט תמיד כרוך בעמידה ממושכת בתורים ארוכים ושיטוט אין סופי במסדרונות קלסטרופוביים בהנחיית שלטים מבלבלים. בסיום המסע המתיש הזה מצפה לנוסעים אתגר מציאת המסוע שאליו עתידות להיפלט המזוודות החבוטות שלהם. במשך שנים לא היה סנכרון בין השער ממנו מגיחים הנוסעים לבין המסוע אליו יגיעו המזוודות שלהם, והנוסעים העייפים נאלצו לחצות את אולמות הכבודה לאורך ולרוחב ללא כל הגיון. יום אחד מהנדס אופטימיזציה באחת מחברות התעופה החליט לכתוב קוד קצר שיתאים את המסוע לשער היציאה כך שמרחק ההליכה יהיה הקצר ביותר. ולמרבה הפלא, הנוסעים שנאו את זה! אם בעבר הם היו מגיעים למסוע כשהמזוודות כבר מחכות שם, עתה משהמסלול הפך ליעיל ביותר, הנוסעים היו מוצאים את דרכם ליעד הרבה לפני שהמזוודות החלו להופיע ונאלצו לעמוד בחוסר מעש ולהמתין. הסתבר כי אנשים מעדיפים לבלות כמה דקות טובות בחיפוש המסוע ובלבד שלא יצטרכו לעמוד בחוסר מעש. חברת התעופה נאלצה להחזיר את המצב לקדמותו ולגנוז את האלגוריתם היעיל. בפעם הבאה שאתה מחפש חניה – עונה אריאלי לשואל מתוסכל – הימנע מהמתנה והמשך להסתובב במעגלים, אנחנו זקוקים מדי לאשליית עשייה ונושאים בקושי המתנות סבילות.

פרופסור דן אריאלי כבר מזמן חרג מגבולות התופעה האקדמית והפך למותג עוצמתי שנושא על גבו כמה ספרים מצליחים, סרט תיעודי, ייעוץ לגוגל, תפקידים בכירים בכמה סטרטאפים ובראשם יוזמת הביטוח הישראלית ״לימונייד״, ופרויקט קיקסטארטר שהוליד משחק קופסה אשר יוצא לחנויות בימים אלה ממש. בקיצור, מה לא. וכל זאת במקביל להוראה שוטפת באוניברסיטת דיוק ומחקר פורה בצורה יוצת דופן. כפי שאריאלי עצמו מעיד חווית הפציעה הקשה שלו בנערותו, אשר גזרה עליו תקופת ריחוק ממושכת מהחיים הרגילים, הכריחה אותו להתבונן על החיים מן הצד והעניקה לו את ניצני החשיבה הייחודית הזו, שהלכה והתפתחה לנקודת מבט מחקרית ויישומית על כל הקשת הרחבה של ההתנהגות האנושית, החל באובדן גרביים וכלה בבחירת בן או בת הזוג המתאימים.

הספר הוא למעשה לקט מתוך הטור הקבוע שדן מפרסם בכלכליסט והוול-סטריט ז׳ורנל שבו הוא עונה לשאלות הקוראים. כתוצאה חלק מהתשובות משעשעות למדי – כמו למשל העצה לשבת על מכונת כביסה כדי לדמות טיסה, או הרעיון כי שום מיטיב עם הבריאות כי הוא פשוט מרחיק את מרבית המטרידים – וחלקן רציניות מאוד, כמו הדיון על בחירת קריירה שבה יש יותר מקום להתקדמות או כזו שממצה את היכולות האישיות. התשובות מלוות באיוריו המקסימים של ויליאם הפלי שיכולים לפרנס ספר שלם בזכות עצמם. גם אם לא תמצאו כאן תשובה לשאלה בוערת בהחלט תסגלו לעצמכם קצת יותר את צורת החשיבה המיוחדת של דן, שעם הרבה הומור הופך כל התנהגות לחידת הגיון מהנה עם לקח מקורי וחשוב בסופה. קריאת פנאי נעימה, ומתנה נפלאה!

קריאה נעימה!


bottom of page