top of page
  • אלכס שילמן

השור שהופיע בטד

במשך אלפי שנים החוכמה הייתה נחלתם של מעטים, מאחורי חומות של מנזרים כותלי בתי מדרש ודלתות של ספריות עמלו מתי מעט נבחרים על העתקת דברי החוכמה ומסירתם לדור הבא. המהפכה המשמעותית הראשונה באה עם הופעת הדפוס, לפתע כל מי שידע קרוא וכתוב יכול היה להיחשף למגוון של ספרים שתפוצתם הלכה וגברה, אומנם מעטים עדיין היו בעלי הגישה והאמצעים לדפוס, אבל לפחות קהל היעד יכל לגדול באופן משמעותי. בימנו התחוללה המהפכה השנייה, מהפכת המחשב ובעקבותיו האינטרנט. מהפכה זו הפכה את היוצרות, לא רק שההמונים קיבלו גישה כמעט בלתי מוגבלת לידע, אט אט התברר כי ההמון עצמו מיצר חוכמה אשר שום מומחה לא ישתווה לה, הדאטה הפך להיות הזהב של עידן המידע ונולד המושג ״חוכמת ההמונים״. אבל עדיין נדרשו משאבים כדי לחלוש על כל מידע ולזקק ממנו תובנות של ממש. עם עלייתן של הרשתות החברתיות כל אחד מאתנו הפך למרכזו של המון קטן אשר במחי הקלדה מסוגל לייצר תובנות חשובות ומפתיעות.


לליאור צורף היה חלום, לעשות דוקטורט, אלא שקריירה מוצלחת כאיש שיווק במיקרוספוט הפרידה בינו לבין החלום, ואז בהחלטה אמיצה הוא החליט להתפטר, קרא את ספרו של סורוביצקי [״חוכמת ההמונים״, המלצנו עליו כאן] על חוכמת ההמונים התאהב בנושא ועשה עליו דוקטורט. החלום הבא בצ׳ק ליסט של צורף הייתה הופעה בכנס טד היוקרתי, וכדי לכבוש את הבמה הזו הוא השתמש בשור, שור במשקל למעלה משמונה מאות קילו שעלה על במת הכנס ובעזרתו צורף שחזר בזמן אמת את הניסוי המפורסם ביותר בחוכמת ההמונים, ממוצע הניחושים של היושבים באולם ניבא כמעט במדוייק את משקלו של השור ההרצאה הייתה ללהיט ובעקבותיה הגיעה ההצעה לכתוב את הספר.


מה שמקסים כל כך בספר הוא שצורף נאה דורש נאה מקיים, כמעט כל דבר שקשור בספר נעשה באמצעות חוכמת ההמונים, כפי שהרעיון להעלות שור לבמת טד נלקח מחברי הפייסבוק של צורף כך גם תוכן הספר, הבסיס המחקרי שלו, האנקדוטות החשובות ואפילו השם והכריכה המקורית כולם גובשו תוך התייעצות עם ההמונים ובסיועם. צורף מגולל את סיפור הגשמת חלומו לנאום בכנס טד, ותוך כדי כך מנסח את החוקים הבסיסיים בבניית ההמון האישי וביחסי הגומלין הנכונים איתו. ובמקביל הוא מתאר את הכלים הזמינים ביותר לשיתוף חשיבה דוגמת רשת לינק-דין ופלטפורמות שיתוף ידע כמו גלאסדור למחפשי עבודה או בילגוארד לבדיקת חשבונות.


נוסף לסיפור האישי ולדוגמאות מחזית התעשייה לשימוש בחוכמת ההמונים הספר שזור בדוגמאות מעניינות כיצד אנשים מן השורה שעזרו אומץ להתייעץ עם ההמון הפרטי שלהם קיבלו תובנות חשובות ולפעמים אף מצילות חיים, כך למשל אם לפעוט שפיתח חום ופריחה משונה לא הייתה שקטה עם האבחנה של רופא המשפחה, והצילה את חי בנה כשהעלתה תמונות שלו לפייסבוק וביקשה את עצת חבריה. שלושה אנשים שונים כתבו לה שזה נראה כמו מחלה נדירה וקטלנית בשם מחלת קוואסקי ושעליה לפנות מיד לבית החולים. אבל גם במקרים דרמטיים הרבה פחות, להמון שסובב אותנו יש הרבה מה לתרום ובלבד שנדע כיצד לשאול.


קריאה נעימה!

bottom of page