top of page
  • אלכס שילמן

ספר ל"אחרי החגים"


מניסיוני בעבודה עם משפחות, כמעט לכל משפחה יש באיזושהי פינה מגירה שהיא ״מגירת המסמכים הדחופים״. מהם מסמכים דחופים – אתם שואלים את עצמכם? ובכן, לא מה שחשבתם. כלומר, סביר להניח שהם גם דורשים טיפול דחוף אך לא זו הסיבה לשמם. זוהי המגירה שאליה דוחפים את כל אותה הניירת שדורשת טיפול ובסתר לבנו אנו מקווים שאם נדחוף אותה מספיק רחוק ונתעלם ממנה מספיק זמן, כוח נסתר כלשהו יעלים אותה ולא נצטרך באמת למלא טפסים, לשלם חשבונות, ולתאם מס..

לקראת הפוסט של חודש שעבר החלטתי לעשות תרגיל ולדחות את הכתיבה לחודש הבא, כך שבמקום הכתיבה הלחוצה של רגע–לפני-הדד-ליין יהיה לי סוף סוף חודש שלם לכתוב בנחת וללטש את הרשומה לשביעות רצוני. אני יכול לדמיין את החיוך האירוני שמופיע על פניכם, כמובן שמצאתי את עצמי כותב את השורות הללו בדיוק באותו המצב, של ערב הדד -ליין, לאן נעלם חודש??. כפי שכולנו יודעים, הלילה לפני הבחינה או הגשת הפרויקט, הוא הלילה הארוך ביותר בשנה. ו״אחרי החגים״ הוא שם נרדף ל״לעולם לא״ – אז מה בעצם קורה כאן? מדוע הדחיינות נפוצה כל כך בחיינו?

ד״ר פירז סטיל הקדיש את חייו למתן תשובה לשאלה הזו, והוא מטפל בדחיינות בחמלה רבה וללא רגשות אשם. למעשה הוא מוכיח כי הדחיינות הינה תוצר בלתי נמנע של מבנה המוח שלנו. האזורים הקדומים יותר במוח – אלו שמשותפים לנו ולשאר בעלי החיים – נועדו לתת מענה לצרכים המיידים ונטולים כל יכולת תכנון עתידית. כך מזון עתיר סוכר ושומנים שמספק זריקת אנרגיה מיידית עוצמתית, ניצול כל הזדמנות להעמדת צאצאים, הזנחת נעלי הספורט לטובת התכרבלות חמימה בבית, כל אלה משרתים את העכשיו ונעדרים את מימד התכנון. חשבו למשל על חתול המחמד שלכם שגונב מזון לא שלו למרות כאב הבטן הצפוי לו, או מיילל בהפתעה גמורה מחוץ לדלת שנטרקה מאחוריו. לעומת זאת האזורים המתקדמים יותר במוח ובמיוחד קליפת המוח הקדמית, אמונים על חשיבה מתכללת ותכנון עתידי, ומסוגלים להתעלם מפיתוי מיידי למען תועלת גדולה יותר בעתיד. אלא שאזורים אלו מתעייפים מהר, נתונים להסחות דעת ובכלל, לא משמשים כשוטר הטוב בעולם.

לחולשה המובנית של המוח האנושי מצטרפים המגוון העצום של הפיתויים שהעולם המודרני מציע לנו כדי להימלט מתועלות עתידיות. תקציבי ענק שמוקדשים כל כולם לגרום לנו לבצע קנייה אימפולסיבית ללא תכנון מדוקדק, האפשרויות הבלתי נגמרות של זפזופ בטלוויזיה או באינטרנט, וכמובן מעל לכולם הפייסבוק שלהתפשטות שלו אפקטים מאקרו - כלכליים על מדינות וחברות שלמות. אבל אל דאגה, הספר לא עוצר בתיאור מקורות הדחיינות, עיקר הספר מוקדש להתקפה בלתי מתפשרת על גורמי הדחיינות כפי שהם עולים מלמעלה מ-411 מחקרים ועשרים אלף נבדקים. אומנם לכל אחד מאתנו תמהיל שונה של גורמי דחיינות, אך אצל כולנו מדובר באותו האוסף של תכונות. סטיל מפרט עבור כל תכונה כזו טכניקות שהוכחו כיעילות לשיפור, ואף מצמיד רשימה של ״נקודות פעולה״ משימות קלות לביצוע שמתרגמות את הטכניקה לפעולות פשוטות. זהו בראש ובראשנה ספר עבודה, ואם יש בכם הרצון להשתפר או שאתם מתכוונים לעזור לאחרים במשימה לא פשוטה זו, הספר יהיה לכם לבן לוויה נהדר.

קריאה נעימה!


bottom of page