top of page
  • אלכס שילמן

הרשימה שצמחה לספר

מדוע אנחנו נשארים עד סוף ההצגה או הסרט גם כשברור כבר מהרגעים הראשונים שהם גרועים? מה הקשר בין מגילות קרועות, חולדות מימי הביניים ועצמות דינוזאורים? איזה ממצא פסיכולוגי קלאסי התגלה על ידי תחרות משיכת חבל?


מעבר לקבלת תשובות לשאלות המסקרנות הללו, ישנן לפחות שתי סיבות טובות שתקראו את הספר הזה. ראשית, כי הוא לא ממש ספר, חסרים בו נרטיב מאחד או עלילה מתפתחת, זהו פשוט אוסף מסוגנן של תיאורים קצרים וקלילים של הטיות שמשפיעות על החשיבה היום יומית שלנו ובמפתיע זו סיבה מצוינת לקרוא אותו. כיון שאין צורך להקדיש זמן קריאה מיוחד ולעקוב אחר רעיון עמוק שמתפתח לאורך הספר, אפשר פשוט לבחור מתוך רשימת ההטיות את זו שהכי מעניינת אתכם ברגע זה ולקרוא את הפרק שמתאר אותה.


הסיבה השנייה היא, כי זהו בעצם הספר הפופולרי המקיף ביותר שיצא בעברית אודות הטיות חשיבה ומלכודות קוגניטיביות. הוא מונה וממחיש אחת לאחת חמישים ואחת הטיות ודפוסי חשיבה שגויים השאובים מכלכלה התנהגותית, פסיכולוגיה חברתית וקוגניטיבית, התנהגות ארגונית ועוד.


ספרים פופולריים בקבלת החלטות בדרך כלל נכתבים על ידי עיתונאים מנוסים (כך למשל ג׳ונה לרר, מלקלום גלדוויל, מייקל לואיס) או חוקרים מקצועיים שבוחרים להנגיש את משנתם לקהל הרחב (דן אריאלי, דניאל גילברט, אורי גינזי). על הרקע הזה רולף דובלי בולט בהיותו יזם ומשקיע עם השכלה בפילוסופיה וניסיון כתיבה של שני רומנים בגרמנית. דובלי החל ללקט הטיות חשיבה כדי ללמוד לנהל נכון את הכסף שהרוויח משני הרומנים שכתב. מהר מאוד הרשימה צמחה לאוסף המלצות משובצות בדוגמאות מעולמות התוכן שעניינו אותו – יזמות, היסטוריה ותרבות.


הרשימה החלה להסתובב בין חברים ולבסוף נערכה לכדי ספר שלם. מה שמסביר את אופיו האנציקלופדי והמעשי של הספר, כל הטיה מתוארת בקצרה ומאוירת בהומור דק על ידי אנקדוטה היסטורית מעניינת או חוויות מניסיונו של המחבר. הספר גם חסר יומרות אקדמיות כך שלא כמקובל בסוגת הספרות הזו אין בסופו הפניות למאמרים המקוריים מהם לקוחות ההטיות ואין גם מפתח מושגים, מה שלא נורא בכלל בהתחשב בכך שכל אחת מחמישים ואחת ההטיות מתוארת בפרק נפרד המוקדש רק לה.


היעדר המקורות מסתיר שערורייה לא קטנה שהתחוללה מאחורי הקלעים של הספר כאשר מחבר רבי המכר ניסים ניקולאס טאלב והפסיכולוג דניאל סימונס האשימו את דובלי בגניבה ספרותית. לזכותו של דובלי יאמר כי הוא מזכיר את טאלב שוב ושוב במהלך הספר וטאלב אף חתום על המלצת קריאה על כריכת הספר.


אז אם נתעלם לרגע משם הספר התמוה, ומהסקנדל שמאחורי הקלעים, בהחלט אפשר לאמץ את המלצתו הקולעת של ניסים ניקולאס טאלב כי ״דובלי התברך בדמיון ובהבנת המציאות, צירוף שקשה למצוא מאז הרנסנס במאה השש עשרה״. הספר הוא כלי נהדר למי שרוצה לשפר את התנהלותו השוטפת וגם מדריך מצוין למתעניינים בעולם התוכן של הטיות שיפוט וקבלת החלטות. ולאוהבי הטכנולוגיה יש אפילו אפליקציה תואמת הזמינה בתשלום סמלי.


קריאה נעימה!

bottom of page